Sajtó- és rendezvény beszámoló

Közel 1000 sajtómegjelenés 2021-ben 

Az IVSZ által generált, illetve az IVSZ-t említő sajtómegjelenések száma 2021-ben megközelítette az 1000-et.  

Az IVSZ témái közül különösen népszerűek voltak a munkaerőpiacot érintő témák, mint például az ötven év felettiek foglalkoztatásáról szóló kutatásunk, illetve a nők az IT szektorban témát feldolgozó anyagunk.  

Az IVSZ “Összefogás a digitális Magyarországért” kiáltványával kapcsolatban, mellyel később bővebben is foglalkozunk, szintén több mint 40 megjelenés született.  

Emellett az IVSZ elnökével, Vinnai Balázzsal hosszabb interjút készített a Computerworld Café és a boon.hu is, és a hibrid munkavégzés kapcsán egy véleménycikk is megjelent a Világgazdaságban. 

 


 

Kiemelt témánk – “Összefogás a digitális Magyarországért” kiáltvány

2021 őszén, a MENTA konferencián az IVSZ felhívással fordult a digitális szakmához, a gazdaság szereplőihez, a politikai döntéshozókhoz, és a teljes magyar közvéleményhez, hogy rávilágítson: a vállalkozások korszerű technológiájának és a munkavállalók versenyképes tudásának a fejlesztése történelmi esélyt jelent Magyarország számára.   

A kiáltványban négy pillért határoztunk meg, amelynek mentén cselekvésre sarkalltuk és sarkalljuk azóta is a digitális gazdaság szereplőit: 

  • digitális társadalom, humán erőforrás  
  • ágazati digitalizáció, kkv-k technológiai fejlesztése   
  • adatgazdaság, innováció, startup ökoszisztéma   
  • digitális régió, nemzetközi együttműködés   

A fenti kritikus területek mindegyikéhez részletes szakmai vitaanyagokon alapuló javaslatcsomagot készítettünk el, mely tartalmazza javaslatainkat többek között az oktatás digitalizációjáról, az ágazati digitalizációs programokról, az innovációs és startup ökoszisztéma fejlesztéséről vagy a szorosabbra fűzendő nemzetközi együttműködésekről, az adatgazdaság fellendítéséről. Ezt a vitaanyagot 2022. májusában tettük nyilvánossá, és azóta is a rendelkezésre álló platformjainkon ezen javaslatok megvalósításáért állunk ki. 

 


Többszáz fős konferenciák, sikeres workshopok, üzleti reggelik

SMART 2021 / Groupama Aréna / 2021. június 10. 

Nézd vissza a SMART előadásait!

A 2020-as SMART-ot a pandémiás helyzetre való tekintettel teljesen online kellett megszerveznünk. Az iparágban talán zászlóvivőként vállaltuk be azt, hogy teljes infrastrukturális átállással és direkt az online térre tervezett programokat 2021-ben, a teljesen offline konferenciára való átállást senki sem merte meglépni az iparágban, így a 2021-es SMART konferenciát szintén biztonságosabb körülmények között, hibrid módon szerveztük meg. Számunka a hibrid nem csak azt jelentette, hogy az előadásokat online streameljük élőben – tényleg szerettük volna, ha az offline és online módon becsatlakozó emberek együtt tudnak a SMART részesévé válni. 

A tavalyi SMART offline részére a Groupama Arénában vártunk a vendégeket, ahol közel 150-en követték a konferenciát, illetve további 400-an online nézték az előadásokat és csatlakoztak be a hibrid aktivitásokba.  

 


 

MENTA 2021 / Spirit Hotel Sárvár / 2021. szeptember 23-24. 

IVSZ MENTA 2021

A 2020-as év után tavaly újra a sárvári Spirit Hotelbe került vissza a menedzser találkozó. A konferencia célja volt felfedni, hogy a digitális üzlet(i élet) mélyén milyen összefüggések, “leíró nyelvek” dolgoznak, mik azok a mozgatórugók és alkotóelemek, amelyek nélkül nincs siker.  A konferenciára csaknem 200 vendég érkezett, hogy meghallgassa a közel 50 előadó prezentációit illetve panelbeszélgetéseit.   

Az esti program részeként újból átadta az IVSZ a Gyurós Tibor-díjat is. Az év ügyvezetője Nyisztor József, a Training 360 ügyvezető igazgatója lett, a digitális oktatás nagykövete díjat Zsigó Zsolt, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Technikum és Kollégium oktatója nyerte el. A zsűri a YourAnastomosis projektet választotta az Év innovációjának, és a CHEQ, a Talk-A-Bot belső kommunikációs eszköze lett az Év digitális projektje. 

 


 

Hire Responsibly! / Sport Hotel Velence / 2021. november 3. 

Tavaly megrendeztük az IVSZ első digitális munkaerőpiaci konferenciáját is, melynek fő témái a felelősség, a diverzitás, a jövő munkahelye és az ageizmus voltak, valamint a GINOP 5.3.5-ös projekt tapasztalatait is megosztottuk a közönsénggel. A munkaerőpiac, valamint az IVSZ tapasztalt szakértői, vezetői vázolták fel a munkaerőpiac helyzetét, a trendeket, a kihívásokat és a lehetséges megoldásokat. A konferencián 80 fő vett részt.  

 


 

Innovációs reggeli / Fat Mama Bistro / 2021. december 9. 

Innováció, mentoráció, tudásátadás, tehetséggondozás, valamint európai értékek mentén zajló szemléletformálás. Ez volt a menü az IVSZ és az Xi Agency közös szervezésű üzleti reggelijén, ahol találkozhattak és beszélgethettek az ökoszisztéma szereplői. Az IVSZ az Xi Agency csapatával közösen egy üzleti reggelit szervezett, amelyen a piac meghatározó szereplői és szakemberi adtak elő, de ennél is fontosabb cél volt azon párbeszédek, majd remélhetőleg együttműködések elindítása, amelyek aktívan tudják a későbbiekben alakítani az ökoszisztémát. 

 


 

Aktivizálódó munkacsoportok 

A pandémia mérséklődésével az IVSZ a munkacsoporti aktivitások felpörgetését is zászlajára tűzte. Jelenleg 10 munkacsoport működik, ezek 2021-2022-es eredményeiről készítettünk összefoglalót. 

Az Agrárinformatikai munkacsoport Varga Péter vezetésével 2021 végén Ki mint vet, úgy adat címmel agrár workshopot tartott közel 50 fő részvételével. Az IVSZ Agrárinformatikai munkacsoportja által szervezett workshopján közösen néztünk körbe a világban, ismertük meg és beszéltük át a jelenlegi trendeket, mértük fel a hazai lehetőségeket, fedtük fel a Mezőgazdaság 4.0 helyzetét, valamint azonosítottuk az agrárium digitalizációját gátló tényezőket. Varga Pétert, a munkacsoport vezetőjét időközben Magyar Érdemrend Lovegkeresztjével is kitüntették.  

Az IoT és Ipar 4.0 munkacsoportunk Bóna Péter munkacsoportvezető és Erki Szabolcs munkacsoportvezető-helyettes irányításával már hibrid formátumú munkacsoport ülést tartott. A Munkacsoport célja, hogy a sokakat akadályozó covidos időszakot követően rendszeresen és jól meghatározott témák mellett tudja összehozni az iparág szereplőit. Ezt segítve az IVSZ a munkacsoport vezetőivel közösen egy 50 fős minikonferenciát szervezett Ipar 4.0 ITt is, OTt is – Trendek és kihívások az IT-OT integráció során címmel. A konferencia remek alkalom volt arra, hogy gyakorlati, valós példákon keresztül megnéztük, hogy mire is van szüksége egy gyártóipari vállalkozásnak egy IT szolgáltatótól, és fordítva. Hogyan lehet, és kell közelíteni egymáshoz ezt a két iparágat, milyen kihívásokkal küzdenek és hogy alakulnak az aktuális trendek. A konferencia olyan jó visszhangot kapott, hogy tervben van, hogy hasonlót szervezünk vidéki helyszínekkel is. 

Az Információ és kiberbiztonság munkacsoport Mádi-Nátor Anett vezetésével szintén hibrid munkacsoport ülésekkel vetette bele magát a munkába, és nagyon is aktuális témákkal foglalkozik, hiszen volt már munkacsoport ülés az orosz-ukrán háború témájában, hogy a kibertérben hogyan harcolnak a felek. A munkacsoport nyitott ülést is tartott, hiszen a Millenáris Parkban a Business Fest keretében egy kerekasztal beszélgetésben elemezték a jelenlegi helyzetet, hiszen a közvetlen közelünkben történő orosz-ukrán háborús konfliktus a kibertérben legalább annyira hevesen zajlik, mint fizikai térben. A fókusz természetesen Ukrajnán van, ám a hatás minket is elér. Az volt a fő kérdés, hogy ezzel kell-e kezdenünk valamit?  

Aktivizálta magát a Magyari Donát vezette Fejlesztési és EU források munkacsoportja is, ahol a szintén hibrid formátumú Digitalizációs közvetlen EU-s pályázatok ismertetése című ülésen kormányzati szereplők részvételével tekintettük át, hogy közvetlen EU-s források érhetőek el innovatív digitalizációs fejlesztésekhez.  

A Csömör Magdolna vezette Szerzői és médiajog munkacsoportban, mint minden évben, a következő évi üreshordozó tarifák egyeztetésén van a fő fókusz a közös jogkezelővel (Artisjus) és szükség esetén a felügyeleti jogkört gyakorló SZTNH-val és a jóváhagyó IM-mel, hogy az IVSZ tagvállalatai kedvezményesen jussanak hozzá ezekhez az eszközökhöz.  

Az IVSZ Multi Tagozaton belül megalakult egy munkaközösség (Munkacsoport) a 2021. évi CXXX. tv., Távmunka/Home Office szabályozásról szóló rendelettel kapcsolatos észrevételek és javaslatok összegyűjtésére, valamint a Multinacionális vállalatok érdekérvényesítésére. 

E célból elkészült egy javaslatcsomag, amelyet a tagvállaltok véleményeztek és egy lobbi/javaslati dokumentumot fog a tagozat eljuttatni a döntéshozó szervezetekhez. 

A megváltozott környezeti hatások miatt a tagozati cégek körében egy felmérést is végzett a munkaközösség “Rezsiterhek növekedésének home office-ra gyakorolt hatásáról” címmel és erre reagálva egy Best practice, tudásmegosztó workshopot szervez az IVSZ. 

2022 során kimondott cél, hogy az alvó csoportokat is új vezetőkkel felélesszük, így az Adatcsoport és Felhő és Export munkacsoportokban is várhatóak aktivitások a következő időszakban. 

 


 

Aktív közösségimédia-jelenlét, újabb podcast epizódok, 200 új bejegyzés a weboldalon 

DIGITALK Podcast sorozat 2021 

Az IVSZ 2020-ban indította el podcast sorozatát, DIGITALK címmel. A pandémiás helyzet miatt szinte azonnal át kellett állnunk az online hangrögzítésre, és ez 2021-ben sem volt másképp, bár az év végéhez érve már tudtuk használni a podcast stúdiónkat.  

A 2021-es évben 11 epizódot publikáltunk. Beszélgettünk többek között a digitális termékfejlesztésről, az IT szektor munkaerőhiányának megoldási javaslatairól, vagy épp a streamingszolgáltatásokról. A 2021-ben publikált 11 adásra epizódonként átlagosan 125 hallgató érkezett, a legjobban teljesítő adás pedig az Újgenerációs streaming című epizód volt a maga 199 hallgatójával. Ezek az adatok a podcast disztribúciós platform (anchor) által gyűjtött, átfogó statisztikák, emellett az élőben felvett adásainkat YouTube-csatornánkra is fel szoktuk tölteni. A kiválóan teljesítő streaming adás például további 109 nézővel gyarapodik a YouTube videónak köszönhetően.  

Weboldal és közösségi média 

Az IVSZ weboldala továbbra is a szakmai hírek kommunikációjának elsődleges felülete. Látogatóinak száma ugyan 2021-ben csökkent a 2020-ban mérthez képest – főképp a fiatalabb korosztály pártolt át más platformra -, de ezek a látogatók már a korábbinál több időt töltenek el az oldalon. 2021-ben kétszáz új bejegyzés született az oldalon eseménymegosztások, videós és szöveges bejegyzések formájában. 

Az IVSZ Facebook-oldala elérésben 2020-hoz képest 15%-kal jobban teljesített 2021-ben. Hetente átlagosan két poszt került ki az oldalra. 

Az IVSZ a Facebook mellett jelen van a LinkedIn-en is, követői száma dinamikusan bővül, ma már 1600-an követik a platformon az IVSZ bejegyzéseit.  

Emellett rendszeres hírleveleken, valamint eDM-eken keresztül juttatjuk el üzeneteinket tagjaink és követőink számára.