Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024.11.20

„40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázat

Harmadjára hirdeti meg az IVSZ és a WiTH Egyesület a „40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén” pályázatot. Keressük a szakmájukban kiemelkedő innovatív, inspiráló nőket, valamint az év csapatjátékosa jelölteket, akik példaképként szolgálhatnak a technológiában dolgozók, valamint a fiatalabb generációk és a karrierváltó nők számára, és akik munkáján keresztül megismerhetjük a digitális gazdaságban és a technológiában rejlő lehetőségeket.   Idén két különdíj is átadásra kerül!

Tavaly közel 50 olyan női munkavállalót jelöltek, akik kiemelkedően hozzájárultak közösségük sikeréhez akár technológiai tudásuk, akár a fiatalabb generáció mentorálása, tanítása, akár szakmájuk, vagy a digitális technológiák népszerűsítése révén. 

A legfrissebb uniós statisztikák szerint 2023-ban a tagországokban összességében 9,8 millió infokommunikációs szakember dolgozott, és a megelőző tíz évhez képest csaknem 3 százalékkal 19,4 százalékra emelkedett az ilyen pozíciókban dolgozó nők aránya. 

Magyarországon továbbra is az uniós átlagnál kedvezőtlenebbek az arányok: itthon csupán az IKT-szakemberek 15,7 százaléka nő. Pedig a női informatikusok aránya nem csak a legfejlettebb gazdaságok sajátja, amit jól példáz, hogy Bulgáriában az informatikusok csaknem harmada, Észtországban és Romániában pedig már több mint negyede nő.

Ezért van szükség a női példaképekre IKT területen!

Ezért kívánja az IVSZ és a WiTH immár a harmadik alkalommal felhívni a figyelmet a téma jelentőségére a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázattal. Ennek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a digitális gazdaság és a technológia területén dolgozó 40 év feletti női példaképekre, elismerve a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában.  A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaiként tudásukkal és tapasztalatukkal elengedhetetlenek az eredményes munkavégzéshez. 

 

A pályázat célcsoportja

Az elismerésre jelölhető minden olyan, 40. életévét betöltött nő, aki az alábbi kritériumok bármelyikének megfelelnek. 

Jelölni egy közösség tud – ez lehet szakmai szervezet, gazdasági társaság, kormányzati hivatal, civil szervezet, oktatási intézmény –, amely innovatív és nyitott gondolkodású, büszke női alkalmazottaira, vagy a vállalkozóként körükben dolgozó nők teljesítményére, és amely szívesen mutatna példát női munkavállalóikon keresztül a szervezeti diverzitásra. 

Idén a jelöltek az alábbi kategóriákra jelölhetők (egy szervezet több jelölést is leadhat): 

Kiemelkedő technológiai szaktudás:

Azok a nők, akik a technológiai/mérnöki és IT munkakörben kiemelkedő eredményeket értek el. (pl. STEM területen kiemelkedő teljesítmény, új technológiák feltérképezése/bevezetése/tesztelése, innovatív termékek tervezése/fejlesztése vagy akár folyamatok automatizálásával, hatékonyabbá tételével foglalkoznak.)  

Alább néhány terület, a teljesség igénye nélkül, melyben a jelölt szignifikáns eredményeket ért el. A kiemelkedő eredmények lehetnek csapaton, cégen belül, de akár tágabb társadalmi befolyásra is vonatkozhatnak. 

  • Mesterséges intelligencia, GenAI és robotika 
  • Szoftverfejlesztés, adattudomány és kibervédelem 
  • Cloud computing, blockchain technológia 
  • projektmenedzsment, üzleti elemzés és UX/UI tervezés 
  • STEM projektek vezetése és finanszírozása 
Inspiráló vezető:

Azok a nők, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció és az informatika, infokommunikáció, hírközlés és elektronikai szektor elismertségéért. Ebbe a kategóriába várjuk azokat a szakembereket, akik meghatározó szereplői a digitális gazdaságnak, munkájukban olyan kiemelkedő teljesítményt értek el, mellyel példaképei lehetnek a technológiai szektornak, (pl. szervezetirányítás, szervezeti egység irányítása, projektirányítás, digitalizáció társadalmi elismertségének növelése stb.) 

Az év csapatjátékosa:

Azok a nők, akik különösen az informatika, távközlés, technológia területén, IT/mérnöki munkakörben és az IKT szektorban -beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket -értek el kiemelkedő teljesítményt, beosztástól függetlenül, ez lehet pl. innovációs terület vagy egy digitalizációs projekt bevezetése stb.  Ebbe a kategóriába várjuk azon nők jelölését, akik nem vezető beosztásúak, de tudásuk, tapasztalatuk, a szervezetben betöltött szerepük elengedhetetlen az eredményességhez. 

WiTH különdíj: Felkészítés a jövőre: 

Ebbe a kategóriába várjuk azon nők jelölését, akik példaként szolgálnak a jövő technológiai szakembereinek képzésében, fejlesztésében, akár az oktatás, akár a munkahelyi továbbképzés, tehetséggondozás területén. A díj célja, hogy felhívjuk a figyelmet a megfelelő digitális kompetenciákkal rendelkező szakemberek szükségességére. A díjjal egyúttal példát szeretnénk mutatnia gazdaság szereplőinek arra, hogy az oktatás igazi befektetés a magyar gazdaság számára, amely a tudásban rejlik. Ebbe a kategóriákba várjuk a közoktatásban, alternatív oktatásban, valamint az egyetemen dolgozó tanárok, oktatók, valamint a munkahelyi- és felnőttképzésben résztvevő szakembereket. 

IVSZ különdíj: Inspiráló pályaváltók: 

Az IVSZ Inspiráló Pályaváltó nők különdíjára olyan nők jelölését várják, akik más végzettséggel, más területről érkeztek a digitális világába és helyezkedtek el vagy indítottak vállalkozást IT területen és itt találták meg számításukat és értek el eredményt, futnak be inspiráló karrierpályát.

A jelölés/pályázat menete 

A pályázatokat 2025. január 31-ig lehet benyújtani a lenti jelölési űrlapon keresztül, amelyben részletesen be kell mutatni a jelöltet és megindokolni a jelölését. 

A teljes pályázati felhívás itt érhető el. Kérjük, a pályázat benyújtása előtt figyelmesen olvassa végig! 

Az elbírálás folyamata és eredményhirdetés 

A jelöltek elismeréséről öttagú Bíráló Bizottság dönt, amely összetételénél figyelünk a diverzitásra, így a bizottság tagjai között megjelennek: nők, férfiak, különböző generációk, munkakörök és beosztások, a munkaerőpiacon megjelenő gazdasági társaságok, valamint a versenyszféra, a kormányzat és az oktatás szakmai érdekképviseletei. 

A zsűrinek jogában áll a pályázatok minőségének függvényében egyéb díjat is odaítélni. 

A díjátadás tervezett időpontja: 2025. február vége

A pályázatról készített sajtóközleményünket itt olvashatja el.

Kérdés esetén írj nekünk az iroda@ivsz.hu címre. 

Pályázati adatlap

Díjra jelölt személy

Pl.: +36203004000





A jelölt adatai (szervezet esetén)

Pl.: +36203004000
Max. 500 karakter.

A jelölt bemutatása

Max. 1000 karakter
szemléletváltás, civil kezdeményezés, oktatás, társadalmi innováció stb. (max 500 karakter)

Nyilatkozatok