E-Health munkacsoport

2025.04.07

A munkacsoport vezető bemutatása

Gál József: A Roche Magyarország Policy Centerének Healthcare Systems Partnere. Kiemelt feladatai közé tartoznak a digitális egészségügyi ökoszisztémával kapcsolatos témák előmozdítása. Korábban több mint 10 évet dolgozott az AmCham Magyarországnál szintén policy és projektmenedzsment területeken.

A munkacsoport célja

A hazai e-health környezettel kapcsolatos fejlemények monitorozása, valamint annak fejlődését elősegítő javaslatok megfogalmazása, illetve nemzetközi jógyakorlatok beillesztésének, alkalmazásának hazai elősegítése. Az állami és magánszektor közötti együttműködés erősítése a területen, az egészségügyi ágazat szereplőivel való konstruktív együttműködés kialakítása.

A munkacsoport tevékenysége

  • Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (EESZT), annak kiegészítő rendszereihez, illetve más, nagy egészségügyi adatrendszerekhez kapcsolódó fejlemények nyomon követése. 
  • A E-Health ökoszisztémát érintő jogszabályok monitorozása és véleményezése. 
  • Európai Egészségügyi Adattér (EHDS) hazai implementációjának jogi, technikai, és policy vonatkozású monitorozása és véleményezése. 
  • Az egészségügyi adatok másodlagos felhasználását lehetővé tevő intézményi keretrendszer kialakításának előmozdítása. 
  • Az állam és a magánszektor közötti potenciális win-win együttműködési lehetőségek azonosítása és támogatása az e-health területén. 
  • Platform megteremtése a (hazai és nemzetközi) jó gyakorlatok, innovációk megismerésére, cseréjére és potenciálisan a nemzetközi kapcsolatok erősítésére.  

Kiket várunk a munkacsoportba?

A munkacsoportba elsődlegesen élettudományi vállalatokat, illetve olyan technológiai/IT vállalatokat várunk, akik részt vesznek a hazai egészségügyi adatökoszisztéma, illetve digitális infrastruktúra fejlesztésében, támogatásában. Szintén ajánljuk a munkacsoportot az e-health területhez kapcsolódó jogi irodáknak és tanácsadó cégeknek. 

Működési modell

Az E-Health munkacsoport negyedévente legalább egyszer ülésezik, elsősorban online formában, de amennyiben a körülmények indokolják, vagy igényként felmerül a tagság részéről, dedikált, illetve személyes alkalmak is beiktathatók. A témák felvetését a munkacsoportvezető felé kérjük megtenni. 

A munkacsoport-ülések közötti kapcsolattartása körlevelek formájában történik. 

2025-ös célkitűzések

Az Xt-EHR projekt csomagjainak véleményezése,mint felkért szakmai partner 

Az Xt-EHR javaslat magában foglalja az EEHRxF európai szintű bevezetéséhez szükséges megvalósítási útmutatók, műszaki specifikációk és megfelelőségértékelési keretrendszer kidolgozását. A Joint Action kiterjed a tagállamok közötti közös tevékenységekre, beleértve az EEHRxF interoperabilitási és egészségügyi információcserére vonatkozó követelményeinek bevezetését. Ebbe beleértendők a betegadatok, az elektronikus receptek, az elektronikus kartonok, képi diagnosztikai adatok, a laboreredmények és a kórházi záródokumentumok, továbbá mindazon EHR megoldások, amelyek a közös adattérbe kerülnek. 

Az egészségügyi adatok másodlagos felhasználását segítő transzparens keretrendszer kialakításának támogatása 

Fontosnak tartjuk, hogy mielőbb elkészüljön egy, az egészségügyi adatvagyon másodlagos felhasználását átfogóan szabályozó transzparens keretrendszer, amely a piaci és nem piaci szereplők számára is biztosítja a hozzáférési feltételeket. Ahhoz, hogy fenntartható megoldás szülessen, az ezzel kapcsolatos üzleti modellnek figyelembe kell vennie a különböző aktorok működésének sajátosságait. A munkacsoportban ezt a folyamatot szeretnénk a döntéshozókkal folyatott szakmai konzultációkkal segíteni. 

Any Other Business

Minden olyan kezdeményezést szívesen várunk a tagságtól, ami rendszerszinten előre mozdítja a digitális egészségügyi ökoszisztémát!

Jelentkezés a munkacsoportba

A munkacsoportban való részvétel feltétele az IVSZ tagság.

Amennyiben további kérdés merül fel, fordulj bizalommal Fülöp Evelinhez a fulop.evelin@ivsz.hu e-mail címen keresztül.