Rendezvény, kommunikáció és szakmai beszámoló 2023

2023.04.26 | SMART 2023 – Changing reality | DATARENA 

42 programpont, több mint 70 előadó, négy terem, hat szekció – számok, tények mentén ez volt a 2023-as SMART konferencia. Changing reality – amikor a 2023-as SMART szlogenjét véglegesítettük, fogalmunk sem volt, hogy pár hónap alatt ez a két szó mennyi új értelmezést, jelentést kap majd. Nem így terveztük, nem pont erre számítottunk, a mesterséges intelligencia mégis annyira átírta a közbeszédet, a gazdasági folyamatokat, a trendeket, hogy ha akartuk se nagyon tudtuk volna lebeszélni az előadókat, cégeket, hogy erről (is) beszéljenek. És nem is tettünk így.

Kiderült ugyanis, hogy a SMART tervezett szekcióit, amelyek az üzlet jövőjéről, a fenntarthatóság kérdéseiről, az alapvető félelmeinkről, a virtuális világok fejlődéséről, vagy éppen az adatok erejéről szóltak, mind-mind áthatja az MI, a nyelvi modellek, az algoritmusok, ami önmagában is jelzi, hogy mennyire jelentős változások zajlanak éppen és mekkora hordereje van annak a jelenségnek, amit egyébként nagyon slendriánul, de jobb híján mesterséges intelligenciának hívunk. 

Az adatok világával, az adatgazdasággal foglalkozó DATARENA ebben az évben a SMART szerves részeként adott betekintést a terület legfontosabb fejleményeibe. A korábbi évekhez hasonlóan 2023-ban is azokat a szakembereket, cégeket, fejlesztéseket mutattuk be a közönségnek, amelyek a hazai és nemzetközi adat ökoszisztémát meghatározzák, illetve viszik előre. Adatalapú gondolkodás és stratégia, vizualizáció, tárolás, energiagazdálkodás, fenntarthatóság – azaz minden olyan téma terítékre kerül, ami a kkv-k, startupok, de akár a nagyvállalatok számára fontos lehet.

2023.09.19-20. | MENTA 2023 – NEXT30! 

A MENTA a digitális gazdaság legmagasabb presztízsű, exkluzív környezetben megtartott konferenciája. A jövő trendjeit bemutató, de gyakorlati megvalósíthatóságot szem előtt tartó, a közeljövőre vonatkozó konkrét iránymutatást tartalmazó tartalom több száz felsővezetőt, döntéshozót, valamint a döntések előkészítésében közvetlen résztvevő hallgatót vonz. Látogatóink valamennyi jelentős digitalizálódó iparág, és a kormányzati szféra képviselői.      

A 30. MENTA nem a múltba révedésről, hanem a jövő fürkészéséről szólt. Ehhez az elmúlt 30 év tapasztalata, tudása, tanulsága mind rendelkezésünkre állt, ezeket azonban szeptember 19-20-án arra használtuk fel, hogy három téma köré szervezve megértsük, melyek lesznek a következő évtizedek digitalizációt, innovációt és üzletet vezérlő tényezői. Méltó módon, magas színvonalú programmal, ünnepélyes keretek között, ezúttal Balatonfüreden ünnepeltük a MENTA konferencia 30. születésnapját. A magunk mögött tudott három évtized elemezgetése helyett azt tűztük ki célul, hogy másfél nap alatt jósoljuk meg a megjósolhatatlant, illetve olyan betekintést kapjunk (de inkább adjunk) a közeli és távolabbi jövőbe, ami megkönnyíti, de legalábbis elviselhetővé teszi mindazt, amit még nem tudunk róla.  

Meet The Board – Üzleti reggeli sorozat 

A tavalyi évben indítottuk útjára a Meet The Board névre hallgató eseménysorozatunkat, melyben tagvállalataink az IVSZ elnökségi tagjaival találkozhattak a napindító reggelik folyamán. A Meet The Board alkalmakra meghívott szakértő előadók minden alkalommal egy-egy üzleti-innovációs témát jártak körül, az IVSZ elnökségi tagjainak szoros közreműködése, moderációja mellett. 

A 2023-as naptári évben 7 Meet The Board alkalom volt összesen, melyek egy részét külsős helyszínen, másik részét pedig az IVSZ új irodájában tartottuk. A rendezvénysorozat 2024-ben is folytatódik. 

Podcast statisztikák 

A 2023-as naptári évben 15 db podcastot publikáltunk az IVSZ DIGITALK műsorában, mellyel a legtermékenyebb évét írta az IVSZ in-house podcast sorozata. Az adások nagy része a 2023-as SMART és MENTA konferenciák felvezető kommunikációjának keretein belül valósult meg, hiszen igyekeztünk minden SMART és MENTA témához készíteni egy beharangozó adást.  

IVSZ a sajtóban 

2023-ban az IVSZ által generált, illetve az IVSZ-t említő sajtómegjelenések száma 650 volt.  

Egyik legnépszerűbb téma az AI volt. Az IVSZ AI-használattal kapcsolatos álláspontjáról közel 30 cikk jelent meg, míg az AI-készségek fejlesztését célul kitűző projektünkről, az ARISA-ról további közel 50 megjelenés született. De tájékoztattuk a sajtót az AI Actnek való megfelelés költségeiről, illetve több interjúban is kérdeztek bennünket a mesterséges intelligencia munkaerőpiacot, vállalkozásokat érintő hatásáról. 

2023-ban adtuk át először a 40+-os női példakép a digitális gazdaságban díjainkat a Women in Technology Egyesülettel közösen. A díjazottak kihirdetése, illetve a 2023-as második pályázat meghirdetése közel 40 sajtómegjelenést generált.  

Emellett az IVSZ által kiadott anyagok közül nagy érdeklődésre tartottak számot a képzési, munkaerőpiaci kérdéseket feldolgozó anyagok, mint például a felvi.hu felvételi adatainak mélyelemzése, a Világgazdasági Fórum Future of Jobs kutatásának főbb megállapításai vagy az ITFitneszteszt meghirdetése és eredményei.    

A sajtóközlemények mellett több interjúmegkeresést is kaptunk, nyilatkoztunk többek között az ITBusiness-nek, a portfolionak, az indexnek, a HVG-nek és a Kossuth Rádiónak. 

IVSZ meghívott előadóként, megszólalóként más szervezetek rendezvényein 

2023-ban jelentősen élénkült az érdeklődés az IVSZ vezetőinek, szakértőinek megszólaltatása iránt a hazai és külföldi konferenciákon is. 

Az év első félévében 9 eseményen állt IVSZ-képviselő a színpadra előadással vagy panelbeszélgetésben való részvétellel, míg a második félévben már 17 eseményen vettek részt elnökségi tagjaink, munkatársaink.  

Weboldal és közösségi média   

Az IVSZ weboldala továbbra is a szakmai hírek kommunikációjának elsődleges felülete. Összesen 32 bejegyzés és 13 oldal került fel a weboldalra, amelyek podcastekből, hírekből, sajtóközleményekből és eseményekből áll össze.  

Facebook-oldalunkon is rendszeresen kommunikálunk az IVSZ tevékenysége iránt érdeklődőkkel, 2024 januárja óta 83 bejegyzést tettünk közzé az oldalon.   

Az IVSZ a Facebook mellett jelen van a LinkedIn-en is, követői száma dinamikusan bővül, ma már több, mint 2600-an követik a platformon az IVSZ bejegyzéseit.    

Emellett heti rendszerességgel hírleveleken, valamint eDM-eken keresztül juttatjuk el üzeneteinket tagjaink és követőink számára.  

Munkáltatói érdekképviselet

Az IVSZ Munkaerőpiaci Munkacsoportja az alábbi szakmai tevékenységeket végezte a munkáltatói és munkavállalói érdekek digitális szektorbeli képviselete érdekében:

  • Véleményeztük a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényt és azzal javaslattal éltünk, hogy a szabályozásban különüljön el a szezonális vendégmunkás és magas képzettségű munkavállaló tartózkodása foglalkoztatás céljából. A beadvány célja volt a digitális gazdaság területén meglévő magasan kavalifikált digitális szakemberek hiányának csökkentése, valamint a munkaerő pótlása EGT-n kívüli országokból.
  • Kiegészítés és állásfoglalás kérés a távmunka szabályozáshoz (home office): beadványt adtunk be a GFM Iparpolitikáért és Technológiáért Felelős Államtitkársághoz, melyben a digitális gazdaság szereplői foglakoztatási gyakorlatának átültetését kértük a távmunkavégzés veszélyhelyzeti szabályaival módosult munka 2023-ban életbe lépett módosításaiban.
  • Harmadik országbeli foglalkoztatottak átlátható és szabályozott keretek között történő magyarországi foglalkoztatásának biztosítása érdekében javaslatot tettünk a Belügyminisztérium és az Idegenrendészeti Hatóság felé: A beadvány célja a harmadik országbeli foglalkoztatottak (munkáltatói és munkavállalói) adminisztratív terheinek csökkentése volt.
  • A Gender Pay Gap téma szabályozása, megvitatása „A bérek átláthatósága az EU-ban” címmel, a nők és férfiak egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért járó, egyenlő díjazásához való jogát rögzítő szabályozásról szóló előadás (az EUMSZ 157. cikke és az egyenlő díjazásról szóló 2006/54/EK irányelv).
  • Munkaerőpiaci körkép nyújtása a tagok számára, milyen trendek várhatóak 2024-ben:
    • IT munkaerőpiaci trendek 2023-2024
    • informatikai szakemberek – kereslet és kínálati helyzet
    • IT jelölt szegmentáció
    • bértrendek
    • informatikus szakemberek toborzási tapasztalatai – csatornák, toborzási marketing
    • munkaerő megtartási kérdések.

Case Study-k készítése a GFM Iparpolitikáért és Technológiáért Felelős Államtitkárság felkérésére a hazai Shared Service Center-ek működésének támogatása, fejlesztése érdekében, melynek fő megállapításai:

  • Felnőttképzés támogatási probléma: Jelenleg az állami támogatás akkor hívható le, ha a kedvezményezett képzési tevékenysége megfelel a 2013. évi LXXVII. sz. felnőttképzési törvénynek, mely értelmében minden hat órát meghaladó belső képzés is FAR bejelentési köteles, túlzott adminisztrációs terhet róva a vállalatokra – ennek könnyítése segítheti hazánk gazdaságilag vonzó lokációvá alakítását.
  • Külföldi állampolgárok foglalkoztatása: külföldi EGT országon kívüli állampolgárok foglalkoztatásának könnyítésére lenne szükség az SSC szektorban dolgozó, magasan kvalifikált, (speciális) nyelveket beszélő munkaerő bevonzása érdekében, hogy ezáltal vonzó lokációvá váljon hazánk. Ennek elmaradása jelentősen megnehezíti a tőke bevonzását, mivel a munkaerő biztosítása kulcskérdés ebben a szektorban.
  • Információtechnológia, Kommunikáció Párbeszéd Bizottság: az Ágazati Párbeszéd Bizottságban az IVSZ a Magyar Kábelkommunikációs Szövetséggel közösen képviselte a munkáltatói oldalt.

2023-as témák:

  • távmunka és home office alkalmazásával kapcsolatos munkáltatói és munkavállalói gyakorlatok, tapasztalatcsere a munkavállalói és a munkáltatói oldal jellemző érdekképviseleti esetcsoportjairól.
  • A harmadik országból érkező vendégmunkások foglalkoztatásával kapcsolatos ágazati tapasztalatok megvitatása.

A 2023-as év folyamán az ÁPB együttműködés támogatta az IVSZ Digitaleurope tagságát, amely az európai szociális párbeszédben való részvételt lehetővé tette a munkáltatói oldal, az IVSZ számára.

2023-ban az IVSZ a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség, valamint a Vasas Szakszervezeti Szövetség kezdeményezte az Információtechnológia, Kommunikáció Párbeszéd Bizottság újjáalakítását, azonban a munkaadói oldal a törvényi feltételeknek való megfelelést nem tudta biztosítani, annak ellenére, hogy a határozat szerint az IVSZ megfelel a munkáltatói oldal képviseletére.