Mesterséges intelligencia – ez csak természetes!
Az AI hatásairól sokan, sokat, sokfélét mondtak már – maga a DIGITALK is nem egyszer szentelt adást a trend hatásainak. Azt azonban eddig nem néztük meg közelebbről, hogy a mesterséges intelligenciával mit kezdhetünk mi, emberek, a társadalom maga. E kérdések megvizsgálásához hívtuk segítségül Filippov Gábort, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatóját.
A nemrég egy éves születésnapját ünneplő ChatGPT mindent megváltoztatott azzal kapcsolatban, amit eddig egy-egy technológia (de inkább jelenség) gyors fejlődéséről tudtunk, tapasztaltunk. Olyan folyamatok indultak be üzleti, szabályozási, technológiai szinteken, amelyek szinte minden szakértő szerint egy hosszan tartó hype-ot fog eredményezni.
A gyors, kézzelfogható változások, az előfizetéseket milliószámra halmozó nyelvi modell platformok, az üzleti lehetőségeket lázasan kereső cégek adottak, de mi van velünk, az emberekkel? Sőt, mi lesz? A társadalmi hatások, az államok működési kereteinek változásai egyelőre beláthatatlanok, még csak megjósolni is nehéz, hogy hova vezet mindez, ha például csak az emberi kapcsolatokat nézzük.
Ha jóslással nem is, de a lehetséges forgatókönyvek felsorolásával, az AI hódításának történelmi kontextusba helyezésével mégis megpróbálkoztunk Filippov Gáborral. A történész, politológus szakember többször rámutatott, hogy a mostani fejlődés ugyan exponenciális, ennek ellenére ez a fajta változás természetesnek mondható az emberiség történelmében, ahogy az arra adott reakcióink is. Ezzel együtt az is biztos, hogy régen voltunk tanúja olyan nagy erejű változásoknak, amiket a mesterséges intelligencia gyakorol, vagy fog gyakorolni az életünkre.
Más csatornán hallgatnád? Katt ide
Kapcsolódó
Ezek is érdekelhetnek
Digitális Állampolgárság Exkluzív tájékoztató IVSZ tagok részére
Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy tagjaink naprakész információkat kapjanak a pályázati lehetőségekről és a legújabb technológiai fejlesztésekről.