Meet the Board – országos és céges pénzügyek
A nyári szünetet követően folytatódott az IVSZ szakmai rendezvénysorozata, amely ismét gazdasági, pénzügyi témával jelentkezett. Szeptember elején a vállalati finanszírozást, valamint az ország gazdasági helyzetét befolyásoló tényezők kerültek terítékre olyan szakemberek tolmácsolásában, akik évek óta közelről szemlélik a hazai és nemzetközi folyamatokat.
Energia- és nyersanyagár növekedés, alapanyaghiány, zavarok az ellátási láncokban, egekbe szökő árak, felgyorsuló infláció. Az elmúlt bő két év eseményei meglehetősen nehéz helyzetbe hozták a hazai, a régió, de a globális gazdaság vállalkozásait is, akik számára a megfelelő finanszírozás sok esetben a túlélést jelenti.
A Meet the Board negyedik állomásán ezért olyan pénzügyi, hitelezési és finanszírozási szakembereket szólaltattunk meg, akik a piac különböző pólusait képviselve adtak átfogó és elemző képet a vállalatokat (és pénzintézeteket) legjobban foglalkoztató kérdésekről. Meddig tarthat ez a forráshiányos időszak, mi hozhat megoldást, milyen stratégiát követnek a bankok, és mire készüljenek a hazai vállalatok?
A beszélgetés Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetőjének szavaival indult, aki nem festett biztató képet a hazai gazdaság helyzetéről, ugyanakkor véleménye szerint egy már ismert ritmusú folyamat (recesszió, kilábalás, boom, lassulás) utolsó, lassulási szakaszában vagyunk. A szakember a következő években nem számít számottevő növekedésre, a jegybank szigorú költségvetési politikát fog folytatni, valamint a régiós szereplőkhöz képest más, rosszabb pályán fogunk mozogni magasabb infláció mellett.
A következő pár évben egy beállt, lassan változó, nehezen növekedő gazdaságra számíthatunk, mely véleménnyel Kollega-Tarsoly Dániel (a Magyar Bankholding egyedi üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója), a beszélgetés másik résztvevője is egyetértett. A banki szakember úgy látja, hogy a legtöbb pénzügyi konstrukció mára kifutott, a „pipeline kiürült”, a beruházások belassultak, bár ez nem igaz a még futó beruházásokra, hiszen ezek a „tankhajó effektus” miatt biztosan meg fognak valósulni. A hitelezés általánosságban megtorpant, és ismét a deviza alapú hitelezés lehet a megoldás, bár ez nagyon limitálva, csak szigorú feltételek mellet valósulhat meg. Miközben a bankokat hitelezési kényszer szorítja, mindenki kivár – elsősorban az EU-s források megérkezésére.
A Meet the Board házigazdája ez alkalommal Nieder Jenő (az IVSZ elnökségi tagja, a PortfoLion Capital Partners vezérigazgató-helyettese) volt, aki nem csupán kérdésekkel, illetve a beszélgetés terelésével, hanem saját véleményével is aktív részese volt a beszélgetésnek. A szakember azt emelte ki, hogy azok a cégek, amelyek a 2008-as válságot megérték (és túlélték), azok a mostani helyzetben is sokkal ellenállóbbak. Hozzátette még, hogy a tőkefinanszírozás tud versenyezni a hitelekkel, valamint várhatóan a „buy and build” jellegű befektetések lesznek a jellemzőek.
Ebben az évben még két alkalommal (októberben, illetve novemberben) hirdetjük meg a Meet the Board eseményünket. Az egyik témája várhatóan a kikerülhetetlen és sláger téma, a mesterséges intelligencia lesz, de tervezünk egy, az év történéseit elemző, valamint a következő évi trendeket jósló alkalmat is.
Mindkét esemény időpontját, valamint részleteit a következő hetekben tesszük közzé.
Kapcsolódó
Ezek is érdekelhetnek
Búcsúzunk Dr. Szenes Katalintól
Nehéz szívvel értesítünk titeket, hogy elhunyt Dr. Szenes Katalin, az Óbudai Egyetem címzetes egyetemi docense, az Alkalmazott Informatikai és Alkalmazott Matematikai Doktori Iskola oktatója, az...