Kiberbiztonsági szakemberhiány Magyarországon: Fókuszban a kritikus szerepkörök és készségek

2024.11.05

A magyarországi kiberbiztonsági szektor gyors ütemben fejlődik, de ennek  ellenére továbbra is jelentős hiány mutatkozik képzett szakemberekből. Ez a hiány veszélyezteti az ágazat biztonságos működését és ellenállóképességét. Ahogy  kiberbiztonsági fenyegetések egyre összetettebbé válnak  és a digitális átállás üteme gyorsul,   Magyarországon is egyre nagyobb az igény az adatbiztonsági szakértőkre.  

A CyberHubs projekt friss jelentése kiemeli, hogy az információbiztonsági vezetők , az incidenskezelők és a biztonsági mérnökök a legkeresettebb munkakörök a hazai piacon, és részletezi azokat a készségeket, amelyek ezekben a pozíciókban elengedhetetlenek.  

Emellett a hálózatbiztonsággal foglalkozó jogi, szabályozási szakértők is kulcsfontosságú szerepet töltenek be a vállalatok kiberbiztonsági felkészültségében. 

A jelentés feltárta, hogy a legkritikusabb technikai készségek közé tartozik a szoftverbiztonság, a kockázatkezelés, a megfelelés, valamint az adatvédelem és a magánszféra védelme. A megfelelő technikai tudáson túl a kommunikáció és a problémamegoldó képesség , valamint a csapatmunka is nélkülözhetetlen ezekben a pozíciókban. A hosszú távú biztonsági tervek kidolgozásához és megvalósításához  pedig elengedhetetlen szervezeti készségek  a stratégiai gondolkodás és a projektmenedzsment.  . 

Az iparág további igényeire reflektálva a felhőbiztonság, a mesterséges intelligencia terén szerzett tudás  lehetővé teszi, hogy a kiberbiztonsági szakemberek összetett támadásokkal is szembenézzenek, miközben proaktívan fejlesztik a szervezetek biztonsági intézkedéseit. 

A CyberHubs projekt célja, hogy támogassa a kiberbiztonsági készségek és szerepek fejlesztését Magyarországon, és szorosabb együttműködést alakítson ki az ipar és az oktatás között. A jelentés rámutat arra, hogy a megfelelő képzési programok és az információbiztonsági képzési programok bővítése nélkülözhetetlen a szektor fenntartható fejlődése érdekében. 

A CyberHubs egy transznacionális kezdeményezés, amely fenntartható kiberbiztonsági készségfejlesztő központok hálózatát hozza létre hét európai országban, közte Magyarországon. A projekt hazai partnerei az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem.