Bértranszparencia: Az új EU-s irányelv rendszerszintű változásokat jelent az IT szektor számára is
Az Európai Unió bértranszparenciáról szóló irányelve jelentős hatással lesz a 100 főnél több alkalmazottat foglalkoztató magyarországi vállalatokra, amelyeknek már most érdemes megkezdeniük a felkészülést. Az irányelv célja a nemek közötti bérkülönbségek felszámolása és a bérezés átláthatóságának növelése, amely az IT szektorban is rendszerszintű átalakításokat fog igényelni.
Az IVSZ Munkaerőpiaci munkacsoportjának ülésén a Nemzetgazdasági Minisztérium meghívott előadója és a FairPay Consulting alapítója adtak átfogó képet a hazai szabályozásba való átültetés jelenlegi folyamatáról, illetve a cégek előtt álló teendőkről nemzetközi példákat is bemutatva.
Átültetés jelenlegi folyamata
Az irányelv 2023. május 17-én hirdették ki, és ezzel hatályba is lépett. Az uniós tagállamoknak 2026. június 7-ig kell átültetniük az irányelvet a nemzeti jogukba: eddig az időpontig kell módosítaniuk a nemzeti jogszabályaikat az irányelvi rendelkezéseknek megfelelően. A hazai implementáció több réteget is érint:
- Az alapvető szabályokat a Munka Törvénykönyvében (Mt.) fogják rögzíteni,
- továbbá számos ágazati jogszabályt is szükséges áttekinteni és megfelelően módosítani.
- A leendő szabályozás végrehajtását ellenőrző hatóságot is kijelölik majd, egyelőre döntés alatt áll, hogy ki kapja ezt a felelősséget.
A munkáltatók előtt álló legfontosabb feladatok
- Bérezési átláthatóság: A direktíva értelmében kötelező lesz az álláshirdetésekben vagy az interjúk előtt megadni a kezdő fizetést vagy bérsávot.
- Jelentési kötelezettség: Amennyiben a jelentés 5%-ot meghaladó bérkülönbséget tár fel, amely objektív, nemi szempontból semleges kritériumokkal nem indokolható, a vállalatoknak a munkavállalók képviselőivel együtt végzett közös bérértékelés formájában intézkedniük kell.
- Egyenlő értékű munka: A cégeknek olyan bérstruktúrákat kell kialakítaniuk, amelyek garantálják az egyenlő értékű munkáért egyenlő díjazást. Az EU 2023/970-es irányelve szerint az „egyenlő munka” és az „egyenlő értékű munka” fogalma objektív, nemi szempontból semleges kritériumok alapján kerül meghatározásra, hogy biztosítsa a férfiak és nők közötti egyenlő bérezést.
Kiket és mikortól érint a jelentési kötelezettség?
- 250 fő feletti cégek: évente kell jelentést készíteniük a nemek közötti bérkülönbségről, először 2027. június 7-ig
- 150 fő feletti, de 250 fő alatti cégek: 2027. június 7-ig kell nyilvánosságra hozniuk jelentésüket az előző évi adatai alapján, de elég ezt háromévente megismételniük
- 100-149 fő közötti cégek: 2031. június 7-től háromévente kell jelenteniük
Miért fontos a felkészülés?
A bértranszparencia nemcsak a munkavállalói jogokat védi, hanem a cégek versenyképességét is befolyásolja. Ahogy Jankovics Petra, a FairPay Consulting tanácsadója felhívta a résztvevők figyelmét: az időben történő felkészülés segít elkerülni azt, hogy a késedelmes alkalmazkodás később problémákat okozzon, mert az új szabályozás nemcsak adminisztratív terhet jelent, hanem mélyreható változtatásokat igényel a meglévő bérstruktúrában, HR-rendszerekben és az employer brandingben is. A vállalatoknak érdemes minél hamarabb megkezdeniük a szükséges változások és az ebből eredő intézkedések előkészítését, kommunikációját, hogy 2027-re teljeskörűen meg tudjanak majd felelni az új szabályoknak.

Forrás: FairPay Consulting