Projekt beszámoló

Mesterséges Intelligencia Készségek Szövetsége – ARISA

ARISA (Európai Mesterséges Intelligencia Készségek Szövetsége

Az ARISA projekt egy hosszútávú együttműködés a mesterséges intelligencia gyors térnyerése kapcsán tapasztalható szakemberhiány kezelésére. ARISA-konzorcium 16 teljes jogú és 4 társult partnerből áll, akik komoly tapasztalattal rendelkeznek a technológia, a képzés és a közösségépítés terén, valamint a legkülönbözőbb hátterű érdekeltek széles körű hálózatát biztosítják, beleértve oktatási és képzési szolgáltatókat, képesítési testületeket, valamint az iparágat és a digitális ökoszisztémát képviselő szövetségeket. A partnerség arra törekszik, hogy öt, a mesterséges intelligencia alkalmazásához kötődő munkakör esetében a szakképzést a piaci igényekhez igazítsa.   

2024-ben Elkészült az MI készségek fejlesztésére fókuszáló európai stratégia, amelyről sajtóközleményt adtunk ki. Megvalósult az “Unlocking AI: Strategic Leadership in the Era of Artificial Intelligence” workshop vállalati döntéshozók számára. Május 23-24-én Budapesten láttuk vendégül a projekt konzorciumát egy projektmeeting keretében, amelyet a projekt másik magyarországi partnerével, a BME-vel közösen szerveztünk. Megvalósult az “AI and the future of learning: Key factors for success” webinar a projekt keretében. Ezen felül a pilot képzések zajlottak, amelyet Magyarországon a BME valósított meg. A projekt keretében egy e-learning platform fejlesztése zajlott, amely 2025 áprilisától elérhető. 

Az IVSZ a projektben elsősorban a hazai piaci igények becsatornázásáért felelős, illetve a készségstratégia kidolgozásában segíti elsősorban a szövetség munkáját, illetve szakmai partnerként és ipari kapcsolattartóként erősíti a projekt egészének megvalósulását.  

Az IVSZ tagjai számára a projekt közép-hosszú távon jobban képzett, a mesterségesintelligencia-fejlesztéshez és alkalmazásához értő munkaerőt fog eredményezni a munkaerőpiacon, mivel a munkatársak bármikor ingyenesen férhetnek hozzá a nemzetközi szakmai partnerek által összeállított színvonalas képzésekhez. Tekintve, hogy a mesterséges intelligenciához értő szakemberek iránti kereslet a jövőben megtöbbszöröződhet, ez a projekt nagy jelentőséggel bír mind a hazai mind az európai munkaerőpiac szempontjából.  

Az ARISA projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Erasmus+ program keretében valósul meg. 

Bővebb információ: https://aiskills.eu 

Level Up

A Level Up projekt célja, hogy elősegítse a kkv-k digitális transzformációját a munkavállalók képzésén keresztül. A kezdeményezés a digitális készségek terén mutatkozó szakadék áthidalását segítő tovább- és átképzési programokra összpontosít, és segíti a kkv-kat a digitális világban való boldogulásban. A projektet hét ország 13 meghatározó képző intézménye és üzleti, iparági szervezete együttesen vezeti.  

2024-ben a konzorciummal közösen rendszeres promóciós tevékenységeket valósítottunk meg a projekt népszerűsítése, a célközönség tájékoztatása és a tréningek népszerűsítése érdekében. Lefektettük a képzések végrehajtásához, értékeléséhez és fejlesztéséhez szükséges lépéseket és folyamatokat. Folyamatosan frissülő képzési naptárt állítottunk össze. Ezen felül projektmeetingen vettünk részt Görögországban, ahol a projektben résztvevő hét európai országból érkező képző intézményekkel, illetve iparági szervezetek képviselőivel egyeztettünk a projekt aktuális folyamatairól, illetve a jövőbeni tevékenységek megvalósításáról. 

Az IVSZ aktívan részt vett a projektmeetingeken és a belső értékelési bizottságban, valamint számos kommunikációs aktivitással segítette a projektet. Elkészítettük a hazai desk research-öt és a kérdőíves felmérést, amelyek alapján részletes riportot készítettünk Magyarországra. Az IVSZ véleményezőként részt vett a kurzusok kialakításában és aktívan részt vett a képzések végrehajtásában és értékelésében.  

Az IVSZ tagvállalatai a projekt keretében megvalósuló képzésekkel, ingyenesen fejleszthetik munkatársaik digitális készségeit. 

A Level Up projekt az Európai Unió Digital Europe Programja és Magyarország Kormánya, illetve a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága támogatásában valósul meg. 

Bővebb információ: https://levelup-skills.eu 

FRISCO

A tárhelyszolgáltatókra és egyéb „user generated” tartalmakat megjelenítő szolgáltatókra 2022. júniusa óta új kötelezettségeket ró az online terrorista tartalmak kezelésére vonatkozó rendeletet (Terrorist Content Online rendelet 2021/784). A szabályozás célja az online terrorista tartalom gyors eltávolításának lehetővé tétele. A rendelet Unió-szerte érvényes szabályokat állapít meg a tárhelyszolgáltatásokkal történő olyan visszaélések elleni fellépésre vonatkozóan, amelyek célja online terrorista tartalom nyilvános terjesztése. A szabályozás természetesen ennél jóval nagyobb területre terjed ki és számos feladatot, terhet ró különböző érintettekre. 

A FRISCO nemzetközi projekt keretében a konzorcium számos olyan tevékenységet valósít meg, amellyel a szabályozás által érintett kis méretű tárhelyszolgáltatók (és egyéb szabályozás által érintett szervezetek) felkészülését és megfelelését támogatja, amelyek nagy jogi szakértői gárda hiányában adott esetben jobban kitettek a jogszabályi „nem-megfelelés” veszélyeinek. A célközönség tájékoztatása mellett a képzésükre is hangsúlyt fektetünk, illetve megfelelő eszközökkel igyekszünk ellátni őket a jogszabályi megfelelés érdekében. A projekt célja nemcsak a szolgáltatók terheinek enyhítése, hanem egy együttműködő ökoszisztéma létrehozása is. Célunk, hogy elősegítsük a partnerségek kialakulását a tárhelyszolgáltatók, online platformok, a multiplikátorszervezetek, az iparági szakértők, valamint az állami és a különböző érdekelt felek között.  

2024. április 18-19-én kétnapos nemzetközi eseményt szervezett az IVSZ a projekt konzorciumi partnereivel közösen Budapesten, ahol európai intézmények, online platformok, kormányzati szervezetek, hatóságok, megoldásszolgáltatók, iparági szövetségek, valamint civil társadalmi szereplők biztonsági szakértői és tapasztalt képviselői vettek részt, azzal a céllal, hogy elősegítsük a hazai és nemzetközi együttműködést, információ- és tapasztalatmegoldást az ökoszisztéma különböző szereplői között.  

A workshop résztvevői megismerhették a DSA és TCO rendeleteket és azoknak gyakorlati alkalmazását, a megfeleléshez szükséges jó gyakorlatokat hallhattak és nemzetközi kapcsolatokat építhettek iparági szakértőkkel, és a különböző szereplőkkel. 64 résztvevő képviseltette magát​ 15 ország 40 szervezetétől​. Az esemény hibrid formában valósult meg, 39 fő vett részt személyesen a Cisco irodájában, 25 fő pedig online csatlakozott. Első alkalommal mutattuk be a projekt keretében elkészült képzési programunkat is. A második napot a FRISCO által kifejlesztett eszköztár bemutatásával és egy interaktív tesztelési műhelymunkával folytattuk, ahol a résztvevők kipróbálhatták az eszközöket, és visszajelzést adhattak annak továbbfejlesztésére.   

A projekt zárókonferenciája 2024.október 17-18-án valósult meg Brüsszelben, ahol uniós tisztviselők, szabályozók és technológiai szakemberek találkoztak, hogy megvitassák az online terrorizmus elleni küzdelem és az együttműködés jövőbeni lehetőségeit. 

A projekt eredményeként az alábbi oktatási anyagok, eszközök segítik az érintett vállalkozásokat: 

Az IVSZ a projekt magyarországi partnereként elsősorban a magyar, jogszabály által érintett szervezeteket igyekezett elérni, igényeiket felmérni, a projektben elkészült tananyagokról és eszközökről visszacsatolást kapni, és az érintettek számára képzési anyagokat, eszközöket biztosítani, de a tananyagfejlesztésben, valamint az események szervezésében is aktív szerepet vállaltunk. 

A szabályozás által érintett IVSZ tagok számára a projekt kézzel fogható szolgáltatásokat kínál az elkészülő támogató eszközrendszer és a képzések révén, valamint nemzetközi eseményeinkkel a különböző stakeholderekkel való kapcsolatépítésüket is elősegítjük.  

A FRISCO projekt az Európai Unió társfinanszírozásával az ISF program keretében valósult meg.   

Bővebb információ: Frisco (friscoproject.eu) 

Szövetség az Európai Szoftverfejlesztési Készségekért – ESSA

 

 

Az ESSA projekt egy hosszútávú együttműködés a szoftveripar szakemberhiányának kezelésére. A konzorcium 21 ágazati partnert tömörít, többek között az IKT ágazatot képviselő szerveket, szoftverágazati munkáltatókat, a szakképzés és a felsőoktatás területén működő szereplőket, illetve a nemzetközi kvalifikációs terület képviselőit. A partnerség arra törekszik, hogy öt szoftverfejlesztéshez kötődő munkakör – fejlesztő, DevOps szakértő, tesztspecialista, technikai (szoftver) specialista, Solution Designer – esetében a szakképzést a piaci igényekhez igazítsa. 2022-ben megtörtént ezen munkakörök kapcsán a tananyag összeállítása, amely megnyitotta az utat az akkreditáció és a pilot tesztelés előtt. Az ESSA-projekt keretein túlmutató további fejlődés érdekében a konzorcium hosszú távú stratégiát dolgozott ki a szövetség folyamatos bővítésére, valamint a szoftverkészség-fejlesztési stratégia és a szakképzési programok folyamatos fejlesztésére. 

A projekt négyéves munka után 2024. novemberében zárult le. A projekt egyik legjelentősebb eredménye az ESSA Learn platform, amely 2024 novemberében indult. Ez a nyílt tanulási platform oktatási anyagokat és képzési erőforrásokat biztosít, amelyek az ESSA által azonosított öt kulcsszerepkörre – műszaki szoftverszakértő, tesztelési szakember, fejlesztő, megoldástervező és DevOps mérnök – fókuszálnak.   

2024-ben megvalósult a stratégia 2024-es felülvizsgálata, a projekt magyarországi partnereivel közösen desk research-öt végeztünk a szoftverterületen tapasztalható, készségeket érintő trendekről és a 2023-as évhez képest tapasztalt változásokról. 

A projekt zárókonferenciájára 2024. november 27-én került sor Brüsszelben, a Digital Skills Summit keretében. 

Az ESSA projekt formális lezárása után a konzorcium szövetségként folytatja munkáját, hogy tovább csökkentse a lemaradást a digitális készségek terén. Az új szövetség célja, hogy elősegítse az átképzést, továbbképzést és a szoftveres készségek fejlesztését Európa-szerte.  

AZ IVSZ az ipari igények felmérése, a profilok kialakítása és a szoftverstratégia kidolgozásában segítette elsősorban a szövetség munkáját, illetve szakmai partnerként és ipari kapcsolattartóként erősítette a projekt egészének megvalósulását. 

Az IVSZ tagjai számára a projekt közép-hosszú távon jobban képzett munkaerőt fog eredményezni a munkaerőpiacon, amelynek köszönhetően egy új IT szakember alkalmazásakor rövidülhet az onboarding (főleg a még sokszor szükséges házon belüli készségfejlesztési időszak lerövidülése révén).   

Az ESSA projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Erasmus+ program keretében valósul meg. 

Bővebb információ: https://softwareskills.eu/about/

IT Fitneszteszt 2024

Az IVSZ a korábbi évek után 2024-ben is örömmel vágott bele az IT Fitneszteszt megvalósításába, mely a szlovák Digitális Készségekért és Munkahelyekért létrejött koalíció vezet és a V4 országaiban, illetve Ukrajnában. 

A teszt azt méri fel, hogy a diákok (általános iskola felső tagozatának végzős diákjai (7-8), illetve a középiskolások és egyetemisták) milyen gyakorlati digitális készségekkel rendelkeznek, mennyire tudják azokat hatékonyan a tanulás támogatására és/vagy a mindennapi életben való boldogulásra használni.  

A teszt a DigComp keretrendszer öt területe mentén méri fel a készségeket, amelybe beletartozik az interneten való hatékony böngészés, a biztonságos internethasználat, a közösségi média megfelelő használata, a komplex feladatok megoldása és az irodai alkalmazások ismerete.   

A 2024-es tesztet, amely két külön tesztsort (és azok variációit) használ, közel 3000 magyar diák töltötte ki. Izgalmas díjakért kelhettek versenyre a kitöltők, diák, iskola és tanárok kategóriákban.

Az IVSZ a készségtesztelés teljeskörű hazai lebonyolítójaként a támogatók felkutatásán, a teszt lokalizálásán át az iskolák és pedagógusok felé való kommunikációig minden feladatot ellátott.

Bővebb információ: www.itfitness.eu/hu 

DIG-CON

Ma még nem általánosan bevett gyakorlat, amikor egy tervezői csapat a közös virtuális térben 3D-ben megálmodik egy épületet, melyre a megbízó jóváhagyását követően a saját referenciákkal online büszkélkedő kivitelezők vállalható, adatokon alapuló ajánlatot tesznek. Még az is fikció jelenleg, hogy a kiválasztott megvalósító csapat, a beruházó képviselői és a hatóságok egy kollaborációs térhez csatlakoznak, amelyen keresztül a teljes konstrukciós folyamat minden eseményét menedzselik és dokumentálják. A legutópisztikusabbnak ítélhető elem, hogy az anyagáramok harmonikusan lekövetik az előre nem látott eseményeket, és így a projekt határidőre és a tervezett költségkeretek között valósul meg úgy, hogy a lehető legkevésbé károsítsa a környezetet.   

A vízió és minden technológia adott a valóságba való átültetéshez, de még nagyon messze vagyunk attól, hogy ne csak kirívó teljesítményekről lehessen beszámolni.  

A DIG-CON projekt célja az építőipar digitalizációjának elősegítése elsősorban azáltal, hogy a legkisebb kkv-k számára a tervezés/kivitelezés/menedzsment területén együttműködést elősegítő megoldásokat és jó digitalizációs gyakorlatokat gyűjt és ad át képzések révén.   

Az IVSZ elsősorban a digitalizációs jó gyakorlatok koordinált gyűjtéséért felelős amellett, hogy az Ipartestületek Országok Szövetségét, mint a célközönséget tömörítő szervezetet, támogatja a képzési és tudásátadási munka során.   

Az elmúlt évben az IVSZ által vezetett munka lezárult, elkészült két jó gyakorlatokat tömörítő gyűjtemény is, amely mentén a konzorcium szakképzésért felelős partnerei tananyagot fejlesztettek, a célközönséget tömörítő partnerek (pl IPOSZ) pedig a képzési tevékenységekbe kezdtek bele.  

A projekt az Erasmus+ program támogatása révén valósul meg. 

Bővebb információ: https://dig-con.eu/  

DigitalTech EDIH

Az Európai Digitális Innovációs Központok (EDIH) hálózatát 2022-ben hozta létre az Európai Unió. A hálózat célja, hogy helyi (országos) együttműködések révén elősegítsék a vállalkozások és közszféra intézményeinek digitális transzformációját, és ezáltal hozzájáruljanak a hazai vállalkozások versenyképességének, hatékony működésének javításához.  

Hazánkban 5 tematikus hálózat kapott támogatást, melyből az IVSZ közreműködésében megvalósuló DigitalTech EDIH 2022 októberében kezdte meg működését és nyújtja szolgáltatásait egészen 2025. november 30-ig.  

A DigitalTech EDIH a kiberbiztonság, a blockchain, a fintech és az edtech technológiai területeken segíti a célközönség digitális transzformációját. A DigitalTech EDIH térítésmentes képzésekkel és tanácsadási szolgáltatásokkal támogatja a hazai kkv-szektort és az állami szervezeteket a fent említett 4 technológiai és üzletfejlesztési területen, hogy digitális megoldások alkalmazása segítségével növeljék versenyképességüket, hatékonyabbá tegyék működésüket.  

A térítésmentes szolgáltatás azt jelenti, hogy a DgitalTech EDIH a szolgáltatásait átadott állami támogatásként (de minimis és KKV Innovációs támogatás) nyújtja, így a kedvezményezetteknek nem szükséges valósan fizetniük a kapott szolgáltatásért, ugyanakkor az állami támogatási keretükből levonásra kerül. Mindkét fent említett zsebben 300 000 EUR kerete van 3 évre egy KKV-nak.   

Az IVSZ tagjai számára is tartogat releváns tanácsadásokat és képzéseket a program, hiszen nemcsak a digitális transzformáció alsóbb szintjein tudnak a szakértők segíteni az előrébb lépésben, hanem speciális, nagyon egyedi kérdésekben is támogatást tudnak biztosítani a cégek képviselői számára a fent említett szakterületeken akár képzési szolgáltatással akár egyedi tanácsadással.   

Az IVSZ a DigitalTech EDIH projektben, a projekt kommunikációs tevékenységeinek és az ügyfélkezelésnek a vezetője. Az IVSZ által kidolgozott és működtetett CRM rendszert a 11 konzorciumi partner 30 munkatársa használja. Több mint 120 különböző szolgáltatást tesz elérhetővé, és 2025 márciusában már 1 650 szervezetet és 4 260 egyéni ügyfelet tart nyilván. Az IVSZ által koordinált figyelemfelkeltő eseményeken már több mint 5000 érdeklődő vett részt, a tájékoztató és szemléletformáló eseményektől kezdve a meetupokon át a szakmai konferenciákig.   

A DigitalTech EDIH projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, a Digital Europe Program keretében valósul meg. A „DigitalTech EDIH” c. projekt megvalósulását Magyarország Kormánya, illetve a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága is támogatta. 

Bővebb információ a szolgáltatásokról: www.digitaltechedih.hu     

Digitális Készségportál

Az IVSZ a digitális gazdaság vállalatainak képviselőjeként már három évtizede különböző lépésekkel hívja fel a figyelmet a digitális készségek elsajátításának és fejlesztésének fontosságára. Az utóbbi években is több tevékenységet végzünk a digitális készségek fejlesztése érdekében, mint például a „Programozd a jövőd” projekt (GINOP 3.1.1) keretében üzemelő IT Turnébusz, amely rendhagyó informatikaórák és délutáni szakkörök segítségével teszi kézzel foghatóvá és élményszerűvé a gyerekek számára a programozás alapjait, az IT Fitneszteszt, amely a diákok mindennapi digitális készségeit méri fel vagy a különböző Erasmus+ projektjeink, melyek a fejlett digitális készségek tekintetében tapasztalt munkaerő piaci anomáliákra próbál válaszokkal szolgálni a szakképzés frissítése révén.

A Digitális készségportál létrehozását a CEF program társfinanszírozásának köszönhetően hajtja végre az IVSZ. A portál célja, hogy egy helyen gyűjtsön össze minden digitális készségfejlesztéssel kapcsolatos fontos információt legyen szó hazai vagy uniós stratégiáról, finanszírozási lehetőségről, képzésről vagy érdekes hazai vagy nemzetközi gyakorlatról.   

Az IVSZ tagjai számára a portál kommunikációs platformként szolgálhat a digitális készségfejlesztéshez kötődő tevékenységeik, szolgáltatásaik népszerűsítéséhez, illetve hosszútávon hozzájárul a digitális készségek megfelelő szintjéhez a munkaerőpiaci szereplők körében.   

Bővebb információ: www.digitaliskeszsegek.hu  

CyberHubs 

A CyberHubs egy hároméves transznacionális kezdeményezés, amely fenntartható kiberbiztonsági készségfejlesztő központok hálózatát hozza létre hét európai országban: Magyarország mellett Belgiumban, Észtországban, Görögországban, Litvániában, Szlovéniában és Spanyolországban. Ezek a központok a kiberbiztonsági szakmai készségek fejlesztését segítik elő, valamint hosszú távon hozzájárulnak a képzett kiberbiztonsági munkaerő kialakításához Európa-szerte. 

A projekt magyarországi partnerei az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Az IVSZ vezeti a Cyber Services munkacsomagot, amelynek célja a kiberbiztonsági szakemberek számának növelése, valamint a kiberbiztonsági területen a tehetségek bevonása és megtartása. A munkacsomag keretében különböző szolgáltatásokat valósítunk meg a stratégiához illeszkedően.  

A projekt célkitűzései  

  • A kiberbiztonsági  képességek hiányosságainak átfogó elemzése a meglévő kiberbiztonsági oktatási kínálat feltérképezésével   
  • Nemzeti szintű kiberbiztonsági készségfejlesztési stratégiák kidolgozása a CyberHubs országokban  
  • Európai kiberbiztonsági készséghálózat kiépítése  
  • A készségfejlesztő központok közötti tudásmegosztás elősegítése  
  • Európai kiberbiztonsági hackathon megszervezése az innováció ösztönzésére és innovatív kiberbiztonsági megoldások kidolgozására  
  • Hosszútávú együttműködés az ökoszisztéma szereplői között, különös tekintettel az oktatás és ipar közötti együttműködés erősítésére  
  • Széleskörű kommunikáció és disszemináció a kiberbiztonság fontosságáról  

A CyberHubs projekt fontos lépést jelent a kiberbiztonsági szakemberek képzésében és a Európa kiberellenálló képességének fejlesztésében. Az innováció, a szakmai fejlődés és az együttműködés előmozdítása révén a projekt hosszú távú pozitív hatást gyakorol majd az európai kiberbiztonsági ökoszisztémára.  

2024. januárjában indult a projekt. 2024-ben a kiberbiztonsági készségek iránti igényekre vonatkozó felmérést valósítottuk meg. A felmérés eredményeként létrejött a Cybersecurity Skills Needs Analysis Report, amely alapul szolgált a stratégia megírásához, amely az év második felében zajlott. 

A projekt az Európai Bizottság finanszírozásából valósul meg, az Erasmus+ program keretében. 

Digital4Sustainability

A Digital4Sustainability projekt célja a digitális és zöld átállás felgyorsítása az IKT szektorban és az európai iparban. A projekt innovatív, átfogó képzési programokat dolgoz ki, amelyek ötvözik a digitális technológiai és fenntarthatósági ismereteket, segítve ezzel a vállalkozásokat a fenntartható digitális megoldások alkalmazásában.  A képzések nemcsak elméleti tudást adnak, hanem gyakorlati készségeket is, amelyek a jövő munkaerőpiaci igényeire reagálnak. Az európai munkaerő képzettségének növelésével és átképzésével a projekt hozzájárul ahhoz a célhoz, hogy az IKT-ágazat fenntarthatóbbá váljon, és a digitális technológiák révén 2050-re minden ágazat elérje a zéró kibocsátást.  

A projekt 2024. februárban indult, és a 2024-es évben valósult meg egy átfogó felmérés a digitális fenntarthatósági készségigények feltárása céljából.

Az IVSZ partnerként vesz részt a kezdeményezésben. Célunk, hogy a magyar vállalkozásokat és szakembereket is segítsék azok az új képzési lehetőségek, amelyeket a digitális fenntarthatósági készségek fejlesztéséhez dolgozunk ki a projekt során.    

A konzorciumban 13 uniós ország 29 partnere vesz részt, köztük vezető oktatási intézmények, iparági szövetségek, digitális fenntarthatósági szakértők. Ez biztosítja, hogy a képzési programok összhangban lesznek a jelenlegi iparági igényekkel és a jövőbeli trendekkel. 

A projekt az Erasmus+ program támogatásával valósul meg. 

Bővebb információ: Digital4Sustainability — Skills For Europe’s Twin Transition