Jövőkeresés egy bizonytalan jelenben – ez volt a SMART 2022-ben!

2022.04.22

A 2019-es alkalom óta idén először került vissza teljes egészében fizikai keretek közé a SMART konferencia. Április 6-án az Akváriumban közel 500-an találkoztunk, beszélgettünk és próbáltuk meg együtt kitalálni, hogy miként tehetjük a digitalizáció és az innováció segítségével biztossá a jövőnket.

 

Az Akvárium két termében szimultán, összesen 4 szekció mentén, több mint 70 előadó és közreműködő segítségével beszélgettünk a humán erőforrás jelentőségéről, az ágazati digitalizációról, az adatalapú gondolkodásról és az azt támogató legújabb technológiákról, illetve a régiós, valamint nemzetközi gondolkodás és együttműködés fontosságáról, illetve a startupok szerepéről.

Secure the future! – a SMART idei felütésével azt szerettük volna megelőlegezni, hogy a technológia, a digitalizáció, illetve az innováció nagyon is komoly tényező abban, ahogy a jövőnket alakítjuk. Azt a jövőt, ami mostanában talán kiismerhetetlenebb, mint valaha, megváltoztatni lehetetlen, felkészülni azonban nagyon is lehet rá. Az előadások, beszélgetések mindegyike azokat a pontokat kereste és sokszor találta meg, amelyekkel tisztább, értelmezhetőbb jövőt vízionálhatunk, amivel még felkészültebben nézhetünk a következő évek elé.

Agyban és fejben dől el

A Kis Hall délelőtti programjában azokat az attitűdöket vizsgáltuk, amelyek most annyira jellemzően ott vannak és dolgoznak az emberek, vezetők, politikusok fejében. Erre reflektált Dr. Vinnai Balázs, az IVSZ elnökének nyitó beszéde is: „ennél jobb apropója nem is lehetne a SMART konferenciának, hiszen régen volt olyan időszak, amikor annyira smartnak kellett lenni, mint ma.” Az elnök szerint több területen is alapvetések változtak meg azzal, hogy a szomszédos országban jelenleg egy háború zajlik. Az előadás egyik fontos alaptétele volt, hogy a békéhez a tudás és az információ vezet el bennünket, amiben a rendkívül erős felhatalmazást kapott kormánynak, illetve az IVSZ-nek egyaránt hatalmas felelőssége van.

Meg kell értenie a szakpolitikának, hogy a digitalizáció az egyetlen olyan pont, ami a valós jövőnket építi. A háború a történelemkönyvek lapjaira kerül majd, de amit most digitális cselekvéssel végzünk, az a mindennapjainkat fogja meghatározni.

– dr. Vinnai Balázs

vinnai balazs smart 2022

dr. Vinnai Balázs

A program egy hosszabb lélegzetű, szórakoztató és egyben elgondolkodtató előadással folytatódott. Pellegrino Riccardi interkulturális szakértő (egyben showman) a félelmeinkről, a nemzetiségünk, kulturális hátterünk által meghatározott személyeségünkről, a lusta agyunkról beszélt egy dugig tömött teremnyi hallgatóságnak. A maga is három nemzetiséghez tartozó Riccardi előadásában azt feszegette, hogy a kulturális különbségek miként befolyásolják az emberek bizonytalansághoz és jövőhöz való hozzáállását. Az előadás legfontosabb üzenete, hogy fogadjuk el, értsük meg a bizonytalanságból és kiszámíthatatlanságból eredő félelmet, legyünk nyitottak, kíváncsiak és bátrak, hiszen a kihívások keresése félelmetes ugyan, de végül mindig kifizetődő. A keynote bő 40 perce az éppen leírtakhoz képest jóval lazább és szórakoztatóbb volt, így mindenkinek javasoljuk az előadásról készült és hamarosan érkező videót.

pellegrino riccardi smart 2022

Pellegrino Riccardi

A Ne nézz fel! című Netflix film mindenkit megmozgatott, így ez alól mi sem képzetünk kivételt. Arra kértük a De, nézz fel! panel résztvevőit, hogy döntsék el: a jövőnk alapja maradhat a tudományba, innovációba vetett bizalom, vagy az egyre több rendelkezésre álló információ inkább egymás ellen fordítja az emberiséget? A beszélgetésen Litkai Gergely (a Dumaszínház ügyvezetője), Krekó Péter (szociálpszichológus, habilitált egyetemi docens), Rab Árpád (trendkutató, Corvinus Egyetem) és dr. Irás Béla (vezető munkatárs, Légúti és immunológiai betegségek, AstraZeneca) beszélgetett a témáról, aminek gerincét az oly sokat emlegetett vélemény buborékokok képezték.

Krekó Péter szerint a közösségi média felerősíti a buborékokat, de nem lehet minden ezzel magyarázni.

A digitális kultúrában a buborékképzést abszolút nem látom problémának. De azt, hogy elveszi a szenvedélyünket, és kiszolgál és lelaposít, azt sokkal inkább.

– ezek már Rab Árpád gondolatai, aki szerint gyökeresen új nézőpontokat kell letenni az emberek elé. Litkai Gergely azt emelte ki, hogy „a buborék jó dolog, kell egy biztonságos közeg, de mindenki több buborékban van benne. Ettől működik az egész társadalom – ami bár nagyon bizalmatlannak tűnik, mégis a bizalmon alapul.”

dr iras bela rab arpad litkai gergely kreko peter szujo zoltan smart 2022

dr. Irás Béla, Rab Árpád, Litkai Gergely, Szujó Zoltán, Krekó Péter (balról jobbra)

Digitális háttérerőkkel minden könnyebb

A délután tematikáját az IVSZ kiáltványának az a pillére határozta meg és tette irányba, amit az ágazati digitalizációnak szentelt. Ezen belül a kkv-k digitális érettsége, fogékonysága kiemelten fontos témaként jelent meg, így ezzel egy előadás és egy beszélgetés is foglalkozott az ebédet követően. A témát Dobó Mátyás, a Vodafone Vodafone Magyarország Vállalati Szolgáltatások Üzletág vezérigazgató-helyettese vezette fel, akinek a színpadi jelenléte azért is különleges volt, mert annak idején ő alapította a SMART konferenciát, mégis ez volt az első alkalom, hogy előadóként vett részt az eseményen. Az előadás a szolgáltató által a kkv-k körében elvégzett felmérés eredményeit mutatta be, ami szerint a hazai cégek ugyan lemaradásban vannak a digitalizáció terén, ennek ellenére értik, érzik ennek jelentőségét és fontosságát, szeretnének digitalizálni és ha ehhez segítséget, támogatást is kapnak, akkor ezt a folyamatot fel is gyorsítaná. A kutatás szerint a digitalizációban élen járó és sikeres cégeknél egy meglévő vízió, a humán feltételek biztosítása, a működésbeli jellemzők, valamint a külső tényezők (verseny, ügyfelek fejlettséges, szabályozás) határozzák meg a sikert.

dobo matyas smart 2022

Dobó Mátyás

Az ágazati szekció ezt követően a hazai banki digitalizációs színtérre összpontosított, aminek keretein belül olyan szereplőket szólaltattunk meg (OTP, Revolut, Magyar Bankholding), akik akár egy hosszabb időtávon belül, vagy éppen csak pár hónapja alakítják (és fogják alakítani) aktívan és látványosan a magyar pénzügyi rendszert és szolgáltatásokat. Az előadók között volt

Pereczes János, a Magyar Bankholding Foundation szervezetének vezetője is, aki elmondta, hogy “mi kell ahhoz, hogy három hagyományos bankból egy teljesen új, minden modern igényt kielégítő új szervezet szülessen. A technológia, illetve a termék is fontos elem a képletben, de megfelelő talent pool nélkül ez egy lehetetlen feladat lenne.”

pereczes janos smart konferencia 2022

Pereczes János

A pénzügyi vonalat egy olyan különleges vita vitte tovább, aminek résztvevői a kriptovalutákat két, teljesen ellenkező szemszögből látják és ítélik meg. A konzervatív, a hagyományos megoldásokat Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő CEO-ja, a kriptovilágot támogató, abban hívő oldalt pedig Pataki Gábor, a CoinBroker.hu alapítója képviselte. Gábor (aki egyébként a megtakarításainak túlnyomó részét kriptovalutában tartja, amit egyébként senkinek nem ajánl) szerint a bizalom és a transzparencia az a két kulcsszó, ami ezt a témát meghatározza, hiszen mára ez az a két érték, ami elveszőben van az üzleti életben és ezek azok a tényezők, amiket az okosszerződések és a blokklánc képes visszaállítani. A szkeptikus oldalt képviselő Attila nem vonta kétségbe a technológia hasznosságát, abban azonban nagyon is kételkedett, hogy befektetési szempontból hosszú távon valóban értékelhető eszközről beszélünk-e? A két pólusú vita a SMART egyik legizgalmasabb pillanata volt, amit szintén érdemes a hamarosan érkező videó segítségével feleleveníteni.

gyurcsik attila pataki gabor topolay gabor smart konferencia 2022

Gyurcsik Attila, Topolay Gábor, Pataki Gábor (balról jobbra)

Az innováció forrása és útja

A SMART kisebbik terme legalább olyan nagy jelentőségű témákat tálalt, mint a Kis Hall műsora, sőt, bizonyos szempontból itt hangoztak el a jövő szempontjából is kulcsfontosságúnak mondható gondolatok. Az innovációval, adatgazdasággal foglalkozó szekciót Bánszki Zsolt, a 4iG IT biztonsági üzletágának igazgatója nyitotta meg egy olyan témával, amit az ukrán-orosz háborús konfliktust tett sajnos még aktuálisabbá. Zsolt egyértelművé tette, hogy a világ első hibrid háborúja zajlik, aminek közelebbi, de főleg távolabbi hatásait egyelőre senki sem tudja felmérni. Tévedés azt hinni, hogy bárki ettől függetleníteni tudja magát – valamilyen módon minden üzleti, politikai, vagy kommunikációs szereplő belesodródik ebbe, a részben láthatatlan konfliktusba. Az előadás legfőbb üzenete szerint

Cselekedjünk lokálisan, védekezzünk globálisan. A kibertér olyan szövevényes rendszer, amiben mindenkinek egyéni felelőssége és esélye van arra, hogy megtegye azt, ami ahhoz kell, hogy a védelmét megteremtse.

– Bánszki Zsolt

banszki zsolt smart konferencia 2022

Bánszki Zsolt

A Volt Lokál újra és újra előbukkanó témája volt a hazai startup ökoszisztéma, annak állapota a benne dolgozók, az azon segíteni próbáló, vagy körülötte bábáskodó szakemberek szempontjából. Mindig hasznos külső nézőpontokat figyelembe venni egy-egy téma kapcsán, így ezt a célt szolgálta a három éve Magyarországon élő és dolgozó Jared Schrieber előadása is. Jared korábban startupperként, ma angyalbefektetőként a hazai és a szilícium-völgyi startup világot a szénhez hasonlította, „mindössze” azzal a különbséggel, hogy nálunk ez a szén egyelőre nem csillog annyira, mint az USA-ban. Az előadásban szóba került a kormányzati pénzek szerepe is: „A szilícium-völgyben a kormányzati alapítás jelen van ugyan a startup ökoszisztémában, de nem ettől működik. A saját megtakarítás, az angyalbefektetők, a családi és baráti kapcsolati háló működik, az első „ellenőrzést” pedig a VC-k csinálják, nem a kormány.” A korrekten kritikus hangvételű előadás egy pozitív üzenettel zárult: „Nem kell sok millió évet várni arra, hogy Magyarország a mostani szénből olyan fényes gyémánttá váljon, mint a Szilícíum-völgy”.

jared schrieber smart konferencia 2022

Jared Schrieber

Az Akváriumban való nagy menetelést egy exkluzív network partyval, illetve egy, azt felvezető beszélgetéssel zártuk le. Az After SMART Talk házigazdája dr. Vinnai Balázs IVSZ elnök volt, aki Dobó Mátyással (Vodafone), Bíró Pállal (Google), valamint Filippov Gáborral (Egyensúly Intézet) arról beszélgetett, hogy milyen hatással vannak az utóbbi idők sorozatos krízishelyzetei az egyénekre, a társadalomra és az üzleti folyamatokra. A panel egyik legfontosabb üzenete: a nehézségek új megoldásokat, találmányokat eredményeznek, az üzleti szereplőket jobb reakcióidőre, gyors döntések meghozatalára sarkallja, a túléléshez pedig elsősorban rugalmasságra, tanulni tudásra van szükség, de ilyenkor felértékelődik az empátia és az odafigyelés is.

biro pal fillipov gabor dobo matyas vinnai balazs smart konferencia 2022

Bíró Pál, Filippov Gábor, Dobó Mátyás, dr. Vinnai Balázs (balról jobbra)

Az IVSZ SMART konferenciája idén első alkalommal egy olyan innovációs térrel is kiegészült, amelyen a legígéretesebb fejlesztések, termékek, csapatok mutatkoztak be. A SMART Site-on az érdeklődők közelebbről megismerkedhettek a hazai innovációs élet vezető szereplőivel, kipróbálhatták termékeiket, megismerve a legizgalmasabb új fejlesztéseket.

Köszönjük minden közreműködőnek, támogatónak, előadónak és persze a közönségnek, hogy velünk tartottak az idei SMART konferencián! Biztosak vagyunk benne, hogy sok hasznos tudást és információt tudtunk átadni az oly bizonytalan jövő kapcsán, ami azonban remélhetőleg minél előbb felhasználható egy stabil jelen érdekében. Már javában szervezzük a következő nagy konferenciánkat, ahol reméljük, újra találkozhatunk: várunk a MENTA-n is szeptember 20-21. között a siófoki Hotel Azúr termeiben.